akcje ewangelizacyjne

Kult Matki Bożej Fatimskiej nad Wisłą

Musiało minąć wiele dekad, a przy tym sporo zmienić się w polityce międzynarodowej i w geopolitycznym położeniu Polski, aby wieść gminna o wspaniałych cudach i wielkim Orędziu przekazanym ludzkości w 1917 roku w Fatimie stała się nad Wisłą czymś więcej niż plotka z poczty pantoflowej.

 

Choć to może brzmieć prowokacyjnie, to jednak faktem jest, że w okresie głębokiej izolacji Narodu Polskiego od zachodniej części świata pod jarzmem reżimu komunistów, poważne informacje rozchodziły się pokątnie i w nie do końca zweryfikowany sposób.

 

Kult matki Bożej

Tak było z objawieniami Matki Bożej w Fatimie, których treść przez kilkadziesiąt lat strzeżona była nie tylko przed krajami zza żelaznej kurtyny, ale w ogóle przed całym światem. Siostra Łucja dos Santos tłumaczyła taką decyzję wyraźnym życzeniem samej Matki Bożej. Jednak po roku 1960 i ujawnieniu treści trzech Tajemnic Fatimskich, niewielu Polaków usłyszało o tym wszystkim i realnie zdało sobie sprawę z powagi tego przekazu.

 

W kraju przepełnionym pobożnością Maryjną, jakim niewątpliwie była Polska, umysły wiernych zaprzątnięte były w dużej mierze kultem lokalnym, ze szczególnym uwzględnieniem Jasnej Góry. To właśnie cudowny obraz Jasnogórskiej Pani odegrał tak wielką rolę w obchodach 1000-lecia chrztu Polski. Wtedy niewiele mówiło się o Fatimie, jeszcze mniej o Gietrzwałdzie.

 

Lata dziewięćdziesiąte XX wieku okazały się informacyjnym otwarciem Polski na świat. Do naszego kraju napłynęło wiele inicjatyw, a pośród wiernych wyrosły zupełnie nowe dzieła ewangelizacyjne i pobożnościowe.

 

Wśród nich szczególny boom dotyczył Objawień Fatimskich. W siłę urosło Sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem, a w Krakowie – z inicjatywy Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi – wydano pierwsze kompletne opracowanie o Objawieniach i Tajemnicach Maryjnych z Fatimy, autorstwa dra Antonia Borellego. Książka „Orędzie Fatimskie nadzieją dla Polski” osiągnęła milionowy nakład i po 20 latach od pierwszego wydania wciąż przyciąga uwagę.

 

Wiecej ciekawych artykułów znajdziesz na https://www.prawodonarodzin.pl/