akcje ewangelizacyjne

Stare wraca do łask, czyli kult świętego Michała znów żywy w polskich kościołach

Jeszcze dekadę temu sercem katolickiej Polski były Łagiewniki i kult Bożego Miłosierdzia. Swoją popularnością wziąć przyciągają Klasztor Jasnogórski oraz Bazylika w Licheniu. Jednak coraz więcej katolików sięga po pobożność promowaną przez ich siostry i braci, a więc po oddolne inicjatywy wzbudzające zapomniane kulty. Tak jest z renesansem świętego Michała Archanioła i egzorcyzmu do Niego.

 

Gdyby w 1998 roku spytać na ulicy polskiego miasta napotkanych przechodniów o Egzorcyzm do św. Michała Archanioła, jakąkolwiek wiedzę na jego temat suflowałyby zapewne tylko osoby w bardzo podeszłym wieku. Tymczasem w Polsce AD 2019 coraz więcej parafii wprowadza tę modlitwę jako stały element Mszy Świętej. Co zmieniło się od tej pory?

 

Stare wraca do łask - zdjęcie

 

W lipcu 2013 roku z inicjatywy Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej oraz Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi wydana została broszura pt. Quis Ut Deus. Przetłumaczony na język polski tytuł „Któż jak Bóg” oddawał pełnię znaczenia imienia Michał, które nosi archanioł znany w Tradycji katolickiej jako dowódca wojsk anielskich.

 

Oprócz kolorowej broszury, wydano także zdobiony obrazek z wizerunkiem świętego oraz Litanią do św. Michała Archanioła na odwrocie. Całość uzupełniała kieszonkowa karta (w formacie portfelowym) z egzorcyzmem do św. Michała Archanioła. Taki pakiet trafił do przeszło 270 000 Polaków, za sprawą wspomnianego Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Skargi i potężnej bazy korespondentów, którą budowano żmudnie przez lata działalności.

 

Wielu spośród odbiorców tej akcji przekazało otrzymane materiały dalej i wieść o kulcie świętego Michała rozniosła się po Polsce. W setkach liczono parafie, w których wierni pytali proboszczów o zamieszczony na karcie egzorcyzm. Każdorazowo odpowiedź była ta sama i nie mogła być inna, gdyż jest to oficjalnie wydana przez Kościół modlitwa do odmawiania przez wiernych świeckich oraz przez duchownych np. w czasie Mszy Świętych. Napisał ją po osobistym objawieniu papież Leon XIII i ogłosił całemu światu jako oficjalną modlitwę zabezpieczającą przed złymi duchami. Sęk w tym, że była ona dotąd kompletnie zapomniana.

 

Krakowskie Stowarzyszenie ks. Skargi niedługo po tym powróciło do inicjatywy w zakresie szerzenia kultu św. Michała Archanioła. W 2017 roku powstała strona internetowa umożliwiająca zamówienie wspomnianego pakietu. Rok później uruchomiono stronę ebook.swietymichal.pl z elektroniczną wersją broszury oraz tapetami ze św. Michałem do pobrania na komputery i smartfony. Uczyniło tak już przeszło 12 000 osób.